Od 14 milimetrów do ok. 16 metrów długości – rozmiary rybich rekordzistów mogą robić wrażenie. Jaka jest najmniejsza, a jaka największa ryba świata? Dowiecie się tego w tym wpisie!

Najmniejszą rybą (i kręgowcem) na świecie jest babka filipińska (inaczej: pandaka), której dorosłe osobniki nie osiągają nawet 1,5 centymetra długości. Dzięki smacznemu mięsu uważana jest za przysmak i została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa, jako najmniejsza jadalna ryba świata. Z powodu nadmiernych połowów i drapieżnictwa innych ryb jest zagrożona wyginięciem. Występuje również w hodowlach akwarystycznych.

Na przeciwnym biegunie rybich rekordów jest natomiast rekin wielorybi, który może osiągać nawet do 16 metrów długości (choć rekordowy osobnik mierzył prawie 19 metrów!), ważąc przy tym nawet 11 ton. Ta ogromna ryba jest również wyjątkowo długowieczna, dożywa nawet 70 lat. Co ciekawe, mimo imponujących rozmiarów i groźnej nazwy, rekin wielorybi jest gatunkiem wyjątkowo łagodnym i nie stanowi zagrożenia dla człowieka. Jego pokarm to przede wszystkim plankton, które odcedza przy użyciu specjalnych wyrostków filtracyjnych. Jego mięso osiąga wysokie ceny, a nielegalne poławianie większych osobników i długi cykl rozrodczy spowodował, że jest on dziś gatunkiem narażonym na wyginięcie.

Rybich rekordzistów odnotowano także w naszym kraju, choć ich rozmiary są dalekie od rekina wielorybiego. Największymi rybami spotykanymi w polskich wodach są sum i jesiotr zachodni. Pierwsza z nich jest największą rybą słodkowodną Europy, osiąga ponad 2 m długości, ważąc przy tym ponad 100 kg. Z kolei rekordowo duży Jesiotr zachodni osiągnął długość 4 m (przeciętnie jest to 1,5-2,5 m) i wagę 300 kg. Z kolei najmniejszą polską rybą jest babka piaskowa, osiągająca długość do 5 cm (w Bałtyku ok. 3-4 cm). Obydwa gatunki objęte są ścisłą ochroną gatunkową.